top of page
Statua Gargulca

Diabeł tkwi w szczegółach

autor: ks. Jarosław Kaźmierczak

Wprowadzenie

W czerwcu 2019 r. ukazał się tekst noszący tytuł Zanim zadzwonisz do egzorcysty. Powstał z duszpasterskiej potrzeby niesienia pomocy tym, którzy doznawali różnego rodzaju duchowych trudności i podejrzewali, że mogą stać za nimi jakieś siły demoniczne. Miał to być swego rodzaju podręcznik pierwszej pomocy w takich przypadkach, domowa apteczka z przysłowiowymi babcinymi metodami, używana zanim udamy się po poradę do fachowca, lekarza. Trzymając się tych medycznych porównań, czas teraz na profilaktykę. Warto na wstępie powiedzieć, że nie jest to problem marginalny. Polacy wydają na wróżki i jasnowidzów ok. 2 mld zł rocznie.

Kościół Krzyż

ZANIM ZADZWONISZ DO EGZORCYSTY

autor: ks. Jarosław Kaźmierczak

Niedawno jeden z egzorcystów z południa Polski nakręcił kilkuminutowy filmik pod takim właśnie tytułem. Widząc, jak wiele osób mających kłopoty duchowe, które mógłby w większości rozwiązać każdy kapłan (a także każdy wierzący katolik), w desperacji szuka egzorcysty, przygotował wraz z psychologiem audycję na powyższy temat.

Pod linkiem wywiad i filmik

skupienie.jpg

O. JÓZEF AUGUSTYN
POTRZEBA MODLITWY

autor: o. Augustyn Pelanowski

1. Modlitwa w chwilach pokus
ROZWAŻANIA REKOLEKCYJNE

Obserwując nasze życie i życie innych widzimy, iż nierzadko przychodzą na nas okresy rozprężenia wewnętrznego, chłodu, oschłości (K. Rahner). W takich chwilach jesteśmy kuszeni, aby zatrzymać się na tym, co zewnętrzne, powierzchowne i materialne. Szczególnie w naszych czasach jesteśmy kuszeni do tego, aby skoncentrować się na materialnym dobrobycie i konsumpcji zmysłowej. Pokusa ta jest przede wszystkim owocem lekceważenia Boga oraz próby urządzania swojego życia i życia innych bez Niego. Patrząc na pokusę tylko od zewnątrz, może nam się wydawać, że łatwo ją przezwyciężyć. Takie odczucie mamy tylko do momentu rozpalenia się w nas pożądliwości. Gdy wzmaga się pożądliwość, wówczas wydaje się nam, że musimy ulec. W chwilach silnych pokus grzech wydaje się koniecznością.

jezus.jpg

PÓJDŹ ZA MNĄ

autor: Aleksandra Czapiewska

"Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. Jezus rzekł do nich: "Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi". I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim". Mt. 4,18-19

 

Abraham – wielki tchórz, który by ratować własną skórę, skłamał ze strachu i oddał swoją piękną żonę Sarę egipskiemu Faraonowi, który omalże jej nie zgwałcił.

Św. Paweł- dyszący nienawiścią do chrześcijan, zabijał i przelewał krew niewinnych ludzi.

Św. Maria Magdalena – piękna kobieta, która oddawała się wielu mężczyznom za pieniądze  - współczesna prostytutka i cudzołożnica.

adoracja.jpg

PRAWDA WAS WYZWOLI

autor: Aleksandra Czapiewska

By być jak uczeń Chrystusa nie wystarczy chodzić do kościoła, modlić się, myśleć czasem z troską o innych, uważać się za wierzącego, chodzić na spotkania modlitewne i mieć poczucie że wszystko jest OK. Moje przeświadczenie, że wszystko jest OK może być pułapką, uśpieniem mojego sumienia, brakiem pokory – „z czego mam się spowiadać? - przecież tak mało grzeszę?”. Tyle dobrych rzeczy robię, modlę się, poszczę, chodzę na Eucharystię, ba - udzielam się społecznie, pomagam-ja to jestem o wiele lepsza od tej sąsiadki z góry, która nie dość, że w ogóle nie chodzi do kościoła, to jeszcze co chwilę ma innego faceta,

bottom of page